Výhřez ploténky

Odcházíte z ordinace lékaře s diagnózou výhřezu a bylo Vám doporučeno rehabilitační cvičení? Nevíte, jakou metodu si vybrat? Metoda spirální stabilizace páteře byla koncipována právě pro lidi, kteří mají výhřez ploténky. Tato metoda je jedinečná v tom, že řeší příčinu vzniku výhřezu.

Příčina vzniku výhřezu meziobratlového disku

Nejčastější příčinou je dlouhodobá zátěž. Nenechte se mýlit - neznamená to, že musíte být výkonnostní sportovec, abyste se dopracoval k výhřezu. Dlouhodobou zátěží je hlavně náš sedavý způsob života, který je pro naše ploténky špatný. Při sedavém způsobu života dochází ke zkracování určitých svalů a oslabování či naopak přetěžování svalů jiných. V konečném důsledku skrze tuto svalovou dysbalanci dochází ke stlačování (kompresi) celé páteře. Tvrdá obratlová těla tlačí na měkký disk, který se postupem času vyklenuje do páteřního kanálu. Tento proces může trvat několik desítek let, aniž bychom si čehokoliv všimli. Pak už stačí jen poslední kapka (špatný pohyb, ofouknutí nebo obyčejné kýchnutí), aby pomyslný pohár přetekl. Ploténka se vyklene do takové míry, že začne utlačovat odstupující nerv. Pokud je vyhřezlá ploténka v oblasti krční páteře, tak se bolest nebo změna citlivosti projeví do ruky. V případě, že je ploténka vyhřezlá v oblasti bederní páteře, tak se problémy objevují v oblasti kyčle a jdou dál do nohy.

Princip cvičení metodou spirální stabilizace páteře

Metoda SPS (nebo-li také SM- systém) je soubor cvičení a manuálních technik, které vedou k vytažení (trakci) páteře. Při tomto procesu má ploténka možnost opět se postupně vracet na své místo. Přestane tedy tlačit na odstupující nerv a obtíže odeznívají. Tento proces je dlouhodobý (v rámci měsíců) a podmínkou je správné provedení a dávkování cviků a manuálních technik. Proces regenerace páteře je samozřejmě komplexní. Zahrnuje úpravu denního/pracovního režimu, ergonomie práce, volnočasových aktivit, jídelníčku aj. V neposlední řadě je také důležité přihlédnout k psychosomatické složce chronických bolestí zad.

Nastavení systematické a cílené terapie

Nabízím Vám možnost pracovat systematicky na uvědomění si Vašeho těla a postupné vytváření svalového korzetu, který bude Vašemu tělu a ploténkám spolehlivou oporou. Detailně Vám vysvětlím principy cvičení a souvislosti přímo na Vašem těle a budu Vás provázet cestou k bezbolestnému pohybu.

Vstřebání výhřezu

Tělo má úžasnou regenerační schopnost a při správně nastavené terapii a úpravě pohybového a pracovního režimu je možné, aby se výhřez vstřebal.

Níže uvedené fotky jsou snímky z magnetické rezonance jedné z mých klientek. Během několika měsíců došlo ke vstřebání výhřezu bez operace. 

1.3.2022
1.3.2022
14.11.2022
14.11.2022