Baňkování

Baňkování neboli vakuoterapie je metoda alternativní medicíny, při níž se malá oblast pokožky podrobí pomocí skleněných baněk podtlaku. Ten může být vytvořen buď ohřátím a následným samovolným ochlazením vzduchu v baňce, nebo pomocí mechanického čerpadla.

Baňkování má pomoci jako protibolestivá léčba při revmatismu, bolestech kloubů, zad, hlavy, ale i při astmatu, cévních i orgánových chorobách.

Účinky baňkování

Zrychluje se metabolismus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žláz, zvyšuje se přísun živin ke tkáním. Dochází ke stimulaci krevního a lymfatického oběhu. Tkáň se prohřeje a prokrví a dochází k uvolňování zatuhnutých svalů a trigger pointů (TrP), což má za následek vymizení myofasciální bolesti. V oblasti šíje můžeme pozitivně ovlivňovat bolesti hlavy. V oblasti hrudní páteř se pozitivně ovlivňuje suchý kašel, zánět průdušek, astma, horečka, spouští se pocení při nachlazení. Celkově dochází k nabuzení imunitního systému.

Je vhodné při bolestech svalů a kloubů a funkčních problémů pohybového systému (bolesti zad, hlavy). Používá se pro celkové posílení imunity.

V mé praxi využívám baňky buď lokálně (plastové vakuové) k ošetření TrP ve svalech. Skleněné baňky, v kterých se vytváří podtlak zapálenou gázou využiji, pokud chci ošetřit větší část těla (např. celá záda či nohy). Při aplikaci skleněných baněk aplikuji pyramidový způsob překládání baněk ze skla dle brněnské léčitelky a terapeutky paní Zdeňky Jelínkové.